Halatlar

Çekme Oyun Halatı

Halat çekme oyunu açık havada kalabalık gruplarla yapılabilecek aktiviteler düşünüldüğünde ilk akla gelenlerden biridir. Az malzeme ile, her alanda çok fazla kişiyi eğlendirebilecek bir etkinlik olan halat çekme oyunu için gereken tek malzeme bir Çekme Oyun Halatıdır. Piknik ve şenliklerin vazgeçilmezi olan ve hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilerek oynanan bu oyun; günümüzde çoğunlukla eğlence amaçlı oynanıyor olsa da aslında sistematiği, kuralları ve tarihi olan resmi bir spor dalıdır. Geçmişte, 1900 – 1920 yılları arasında, bir spor branşı olarak olimpiyatlarda yer almıştır.

Bu oyun, 5, 8 veya 10 oyuncudan oluşan iki takım ile oynanır. Takımlar, oyuncuların ağırlıklarına göre dengeli bir şekilde oluşturulmalıdır. Oyuncuların her biri müsabaka başlamadan önce tartılır ve oyuncu değişikliği yapılacağı zaman takımlar arasındaki ağırlık dengesi gözetilerek yapılır.
Karşılaşma dikdörtgen bir sahada gerçekleştirilir. Sahanın tam ortasında “orta çizgi” yer alır. Orta çizgiden 2 metre uzaklıkta takım sınır çizgileri yer alır. Oyun sırasında oyuncuların yere oturması, halatı yanlara ve alan dışına doğru çekmesi yasaktır. Oyun hakemin işareti ile başlar ve 5’er dakikalık 3 setten oluşur. Rakip takımın ilk oyuncusunu 5 dakika içinde orta çizgiye çekebilen taraf 1 puan, kendi sınır çizgisine çekebilen 2 puan alır. 5 dakika boyunca 2 takım da orta çizgiyi geçmezse set berabere biter. 3 setten 2’sini alan takım kazanır.

Çekme Oyun Halatı, halat çekme müsabakasının sorunsuz ilerleyebilmesi için uygun özellikleri taşıyor olmalıdır. Halatın uzunluğu oyuncu kategorisine ve oyuncu sayısına göre değişiklik gösterebilir. Halatın çapı ise tüm oyuncular tarafından kolaylıkla kavranabilecek kalınlıkta olmalıdır. Çekme Oyun Halatının sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri, oyuncuların ciltlerine zarar vermeyecek ve müsabaka sırasında elleri tahriş etmeyecek yapıda olmasıdır. Bir diğer önemli özellik ise tabii ki halatın sağlamlığıdır. Halat çekme müsabakalarında en yüksek ağırlık kategorisi 720 kg’dır. Halatın 720 kg’dan oluşan iki takımın kuvvetini sönümleyebilecek sağlamlıkta olması gerekir.

Çekme Oyun Halatı ürünlerimiz yüksek mukavemetli organik kendir ipliklerden üretilir. Bu sayede cilde zarar vermez ve sağlamlığını uzun süre korur. Tüm ebatlarda üretimimiz mevcuttur ve kişiselleştirme hizmetimiz bulunmaktadır. Renk, kalınlık, ebatlar, fiyatlandırma, kullanım özellikleri gibi bilgileri web sitemizde bulabilirsiniz.


İlgili Ürünler


İlgili Yazılar

Çekme Oyun Halatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir