Badminton

Badminton ve Tarihçesi

Badminton günümüzde en popüler raket sporlarından biridir. Bu sporun, malzemelerinin çok hafif olmasına karşın, sporcu bedeni üzerinde etkileri oldukça büyüktür. Bir Badminton maçı sırasında sporcunun tüm vücudu koordine bir şekilde çalışır ve 70 kg ağırlığında ortalama bir badminton oyuncusu 60 dakikalık bir maçta yaklaşık 400 kalori yakar.
Badmintonun tarihine, genel özelliklerine, oyun kurallarına ve malzemelerine kısaca göz atalım.


Badmintonun Tarihçesi:
Köklerinin Çin’de M.Ö V. yüzyılda oynanan Ti Jian Zi adında bir oyuna dayandığı düşünülen Badminton, İngiliz subaylar tarafından 1860 yıllarında Avrupa’ya getirilmiş ve 1934 yılında Uluslararası Badminton Federasyonu kurulmuştur. Türkiye Badminton Federasyonu ise 1991 yılında kurulmuş ve yine aynı yıl Uluslararası Badminton Federasyonu tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir.

Genel Özellikleri ve Oyun Kuralları:

• Badminton tekler ve çiftler halinde oynanabilir. Badminton kortunun ölçüleri teklerde 13,40 × 5,18 m; çiftlerde 13,40 × 6,10 m’dir.
• Oyun yazı – tura atışı ile başlar, atışı kazanan taraf ilk servis atışını yapma ve kortun ilk hangi tarafında oynayacağını seçme hakkı kazanır.
• Maç 3 setten oluşur. 15 puana 2 sayı farkla ilk ulaşan taraf seti kazanır. Seti kazanan taraf bir sonraki seti başlatmak için servis atışı yapma hakkına sahip olur.


Badminton Raketi:

Raketin baş kısmı en fazla 29 cm uzunluğunda ve 23 cm genişliğinde bir ovaldir. Bu alan, 0,66 – 0,80 mm kalınlığında örülmüş tellerden oluşur. Raketin toplam uzunluğu 68 cm’dir ve ağırlığı yaklaşık 200 gr’dır


Badminton Topu (Tüytop)

Tüytop, 14 veya 16 adet kaz tüyünün, çapı 2,5 cm – 2,8 cm aralığında bir mantara sabitlenmesinden oluşur. Mantarın dış yüzeyi ince beyaz deri ile kaplanmıştır. Tüyler sentetik malzemelerden de elde edilmiş olabilir. Tüylerin uzunluğu 6,8 – 7,0 cm’dir. Badminton topunun toplam ağırlığı ise 4,74 – 5,50 gr aralığındadır.


Badminton Filesi:

Badminton Filesi 76 cm boyunda ve 6,1 m uzunluğundadır. File ağı koyu renk ipliklerden elde edilmiş olmalıdır. Ağ gözleri 1,5 – 2 cm büyüklüğünde kare şeklindedir. Filenin üst kısmında 75 mm kalınlığında beyaz bir şerit bulunur ve bu şeridin içinden metal bir kablo geçer. Bu kablo sıkıca gerilerek filenin bitiş noktaları ve direkler arasında boşluk kalmayacak şekilde asılır.

Firmamız bünyesinde yer alan profesyonel ve amatör kullanımlar için Badminton Fileleri, yüksek kaliteli malzemelerden imal edilir ve uzun ömürlüdür. Profesyonel kullanım için Badminton Filesi ürünlerimiz, uluslararası standartlara uygun ölçü ve özelliklerde üretilmiştir. Badminton Filesi ve diğer tüm ürünlerimize web sitemiz üzerinden ulaşabilir; detaylı bilgi edinebilirsiniz.Badminton Filesi

Badminton ve Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir